1. Fresh, Whole milk from the nearest dairy farm.
2. Home canned pear-grape juice made last summer. Turned out a bit tart. I use it for taking medicine. ๐
3. Fresh batch of Homemade Whey. I use this mostly for when I soak my bread and batters overnight, but it has lots of nutritional uses. I make usually turn 1/2 gallon of milk into this and #5 once a month.
4. Yancy’s Fancy Cheese curds – this pregnant mommy’s favorite protein snack. Lovely with homemade wheat thins.
5. Homemade Cream Cheese – a byproduct of #3. Used succesfully in cream cheese frosting on a carrot cake yesterday – HOORAY! ๐
6. Beet Kvass. My friend and mentor-in-all-things-nourishing made this for me. A true friend. I really, really, need to start drinking it every day. It’s not something I’m naturally fond of, but it’s so good for me, so I need to make it habit. (There’s another quart of it behind the whey – I really need to get drinking that stuff. Great source of iron for this pregnant momma.
7. Dough for Artisan Bread in Five Minutes a Day – recipe here. This was yummy, %100 whole wheat bread – one of my better attempts so far in the area of whole wheat, soaked bread. And stinkin’ easy.Pardon my slang.
8. This week’s salad dressing – Homemade Poppy Seed. Recipe coming soon.
Left of #8 – forgot to give it a number – my Kombucha Mushroom, waiting patiently for the next time I make a batch.
9. Half and half, skimmed off the top of a gallon of fresh milk (see #1). This is where buying our milk fresh, whole, and un-homogenized (at $2 a gallon) really starts to save us money. You can make it into so many things! I save a couple dollars a week not having to buy half-and-half, not to mention the yogurt, cream cheese, whey, creamy soups and ICE CREAM I make every week. Oh yum. Oh, so much money saved.
10. I saved the best for last. Why, you ask, does she have her deodorant in the fridge?????
I’ll tell you all about it in my next post….:)
Kateri – I'm so excited you may have found a source for milk!
I pay $2 a gallon – which I think is a very good price, though still more than the farmer may be getting for his milk in bulk. Anywhere from $2-3 is what we pay around here for straight-from-the-tank. We paid $4 a gallon for pasteurized, whole Jersey milk from a local store before we found it raw. Some people pay $8 so I feel blessed!
I was going to ask you what you pay for your raw milk. I finally have a patient who's daughter runs a dairy farm–and they are just 11 miles from where I live. Once I get to know them a tad bit better, I hope to ask about buying raw milk from them…
ah, ha – post coming soon. ๐
The deodorant has me very intrigued…. ๐